tiramisu klassiek
| | | | | | | | | | |

Hoe maak je tiramisu?

4,45 van 34 stemmen

Wil je antwoord op de vraag: Hoe maak je tiramisu? Lees dan vooral snel verder!

Op Volgdekruimels.nl vind je al meerdere heerlijke recepten voor tiramisu, maar deze pagina gaat helemaal over hoe je de lekkerste tiramisu moet maken! Mijn tips, welke ingrediënten heb je nodig, hoe maak je het en een aantal antwoorden op veelgestelde vragen. Ook geef ik twee recepten: een recept voor een klassieke Italiaanse tiramisu en een tiramisu zonder ei en alcohol.

Mijn tiramisu recepten:

Hoe maak je tiramisu?

Tiramisu is een Italiaans dessert, dat ontstaan is in de regio rond Treviso (Noord-Italië) in de 19e eeuw. Het is een ontzettend populair en geliefd dessert en inmiddels zijn er allerlei variaties bedacht op het klassieke recept.

recept tiramisu

Stap-voor-stap tiramisu maken

Er zijn talloze varianten, maar een recept voor tiramisu bestaat altijd uit dezelfde basis: een romige laag en gedoopte koekjes.

Stap 1: zet alle ingrediënten klaar

Ik zet altijd eerst alle ingrediënten en de andere benodigdheden klaar. Dan hoef je tijdens het maken van de tiramisu niets meer te pakken en vergeet je ook minder snel een ingrediënt.

Gebruik je een hete drank om je koekjes in te dippen? Zet deze ook direct, dan kan het afkoelen. Dip je koekjes niet in een hete of te warme drank, want dan worden ze sneller zompig.

Stap 2: maak de romige laag

Maak altijd eerst de romige laag. Meestal bestaat dit uit een combinatie van opgeklopte eieren en mascarpone of mascarpone met slagroom. Bij variaties op het klassieke recept worden er vaak ook nog andere ingrediënten toegevoegd.

Ideas

Kan ik rauwe eieren gebruiken?

In het traditionele recept wordt rauwe eidooiers en eiwit gebruikt. Gebruik daarom altijd verse eieren.

Stap 3: dip de koekjes en bouw de laagjes op

Doop de lange vingers, de savoiardi of andere koekjes kort in de vloeistof.

Let op: kort dompelen voorkomt dat ze zompig worden en nog een beetje knapperig zijn. 1 tot 2 seconden is meestal al voldoende.

Ideas

Tip:

Kijk eerst hoeveel koekjes je nodig hebt om de gehele bodem van je schaal te bedekken met de koekjes.

Maak je tiramisu door eerst een laagje met koekjes in je schaal te leggen. Soms is het nodig om koekjes te breken, zodat je zoveel mogelijk koekjes verspreid over de bodem van de schaal.

De laag koekjes bedek je vervolgens met een laag room. Ik verdeel vaak mijn room in twee delen, zodat ik precies genoeg gebruik en niet later te weinig overhoud voor de tweede laag. Over de room komt een nieuwe laag koekjes en dan weer room.

Ideas

Hoeveel laagjes heeft een tiramisu?

Ik maak bijna altijd met tiramisu in vier lagen: twee lagen lange vingers (of andere koekjes) en twee romige lagen.

Natuurlijk kun je dit ook anders doen en nog meer laagjes maken. Het is handig om van tevoren het room te verdelen over het aantal laagjes dat je van plan bent om te maken.

Stap 4: wachten

Ja, wachten is ook een hele stap wanneer je tiramisu gaat maken. Een tiramisu moet ongeveer 4 uur of langer in de koelkast staan.

De romige laag van mascarpone is vaak een beetje zacht direct na het maken. In de koelkast stijft de romige laag verder op, zodat je tiramisu steviger wordt om te serveren.

Het koelen geeft de smaken ook tijd om in elkaar te trekken. De koffie (of andere vloeistof) wordt meer opgenomen door de koekjes, waardoor de tiramisu nog smaakvoller wordt.

Ik vind zelf altijd dat een tiramisu de volgende dag het lekkerste is, maar na vier uur koelen kun je gaan serveren.

Stap 5: afwerken en serveren

Bestrooi de bovenkant van de tiramisu met cacaopoeder of een andere decoratie, afhankelijk van je recept.

Ik raad altijd aan om cacaopoeder vlak voor serveren op de tiramisu te strooien en niet eerder. De vloeistof trekt dan in de cacaopoeder en dan ziet het er iets minder mooi uit.

Hoe serveer je tiramisu?

Tiramisu is niet alleen lekker, maar ook erg flexibel qua presentatie. Afhankelijk van de gelegenheid en het aantal gasten, kun je kiezen tussen verschillende serveeropties:

  • In één grote schaal: traditioneel wordt tiramisu in een grote schaal opgebouwd.
  • In kleine glaasjes of schaaltjes: perfect voor als je het van tevoren wilt maken voor een feestje, diner of kerst.
  • In een trifle schaal: een hoge glasvorm is heel fotogeniek voor tiramisu.

Traditionele tiramisu maken

Een klassieke tiramisu maak je met eieren en mascarpone. Het resultaat is een heerlijke tiramisu met een perfecte mascarpone-room en een goede balans in alle smaken.

Hieronder vind je mijn Italiaanse tiramisu recept. Of bekijk deze pagina met nog meer informatie over het maken van een traditionele tiramisu.

recept tiramisu

De beste tiramisu (klassiek recept)

www.volgdekruimels.nl
Klassiek recept voor het maken van een heerlijke tiramisu. Maak ook dit dessert zoals de Italianen het altijd maken.
4,45 van 34 stemmen
Voorbereiding 5 minuten
Bereiding 15 minuten
Wachttijd 4 uur
Totaal 4 uur 20 minuten
Hoeveelheid: 8 personen

Dit heb je nodig

  • Keukenmachine of handmixer
  • 2 beslagkommen
  • Grote schaal

Ingrediënten
  

  • 300 ml espresso (ongeveer 6 kopjes)
  • 4 middelgrote eieren (zo vers mogelijk)
  • 100 gram fijne kristalsuiker
  • 500 gram mascarpone
  • 250-300 gram savoiardi (of lange vingers)

Instructies

  • Zet eerst de espresso en laat dit afkoelen in een diep bord. Voeg drie eetlepels water toe.
  • Splits de eieren. Doe de eidooiers met de helft van de suiker in één beslagkom en de eiwitten met de andere helft van de suiker in de andere beslagkom.
  • Begin met mixen van de eiwitten, voeg na een paar minuten de helft van de overgebleven suiker toe en na een paar minuten de rest. Blijf mixen tot de eiwitten helemaal zijn stijfgeklopt.
  • Mix vervolgens de eidooiers met de suiker (die heb je al eerder toegevoegd). Blijf mixen tot de eidooiers lichtgeel en luchtig zijn geworden. Voeg dan de mascarpone toe. Mix zeer kort en stop meteen tot alles gemengd is, zonder klontjes.
  • Voeg de helft van de stijfgeklopte eiwitten bij de mascarpone en spatel (niet mixen) tot gemengd en doe dan hetzelfde met de andere helft eiwitten.
  • Begin dan met het maken van de laagjes. Begin met een laag savoiardi (of lange vingers). Dip ze in de espresso en leg ze plat in de schaal. Voeg de helft van het mascarponemengsel toe. Leg dan opnieuw een laag savoiardi neer en daarna de rest van het mascarponemengsel.
  • Dek de tiramisu af met vershoudfolie en laat (minstens 4 uur) rusten in de koelkast.
  • Bestrooi de tiramisu voor het serveren met een laagje cacaopoeder.
Heb je dit recept gemaakt?Laat het mij weten!

Tiramisu zonder alcohol en ei maken

Wil je liever een tiramisu maken zonder alcohol of rauwe eieren? Maak dan dit recept met een mengsel van mascarpone en slagroom. Ook heerlijk!

Bekijk het recept hieronder of ga naar deze pagina voor meer informatie over het maken van tiramisu zonder het gebruik van alcohol of rauwe ei.

tiramisu zonder ei en alcohol

Tiramisu zonder ei

www.volgdekruimels.nl
Eenvoudig recept om een tiramisu zonder ei en zonder alcohol te maken.
5 van 2 stemmen
Voorbereiding 10 minuten
Bereiding 10 minuten
Koeltijd 4 uur
Totaal 4 uur 20 minuten
Hoeveelheid: 1 grote schaal

Dit heb je nodig

  • 2 beslagkommen
  • 1 Mixer
  • 1 schaal

Ingrediënten
  

  • 300 ml koffie (ongeveer 2 koppen)
  • 300 gram savoiardi of lange vingers
  • 500 ml slagroom
  • 80 gram fijne kristalsuiker
  • 1 theelepel vanillepasta
  • 500 gram mascarpone
  • 2 eetlepels cacaopoeder

Instructies

  • Zet de koffie en laat dit even afkoelen. Je kunt het eventueel aanlengen met een beetje water, zodat de smaak wat minder sterk wordt.
  • Klop de slagroom met de suiker en de vanillepasta stijf. Pas op dat je niet gaat overmixen.
  • Klop de mascarpone in een andere beslagkom een beetje los met een spatel en voeg de helft toe aan de slagroom. Meng met een spatel tot gemengd. Voeg vervolgens de andere helft van de mascarpone toe aan de slagroom en spatel opnieuw tot gemengd. Mix even kort met een garde wanneer er nog klontjes in zitten.
  • Dip de lange vingers of savoiardi in de koffie en leg een laagje in de schaal. Voeg de helft van het mascarponemengsel op de lange vingers en strijk glad. Herhaal het proces met de lange vingers voor een nieuwe laag en doe er volgens weer een laag mascarponemengsel over.
  • Zet de tiramisu in de koelkast en laag voor minstens 4 tot 6 uur opstijven.
  • Strooi vlak voor serveren wat cacaopoeder over de tiramisu.
Heb je dit recept gemaakt?Laat het mij weten!

Mijn tips voor de lekkerste tiramisu

Dit zijn mijn beste tips voor het maken van de lekkerste tiramisu:

  • Klop de room niet te lang. Wanneer je het te lang klopt, is het mogelijk dat de room gaat schiften of dat het te vloeibaar wordt.
  • Maak de mascarpone eerst een beetje zachter door het met een spatel voorzichtig te kloppen.
  • Koel de tiramisu lang genoeg, zodat alle smaken intrekken en de tiramisu verder kan opstijven.
  • Wees creatief met smaken en probeer andere variaties.
  • Proef tijdens het maken van de room. Misschien wil je het iets zoeter, nog een andere smaak toevoegen of is het precies goed.
  • Verdeel de laagjes goed, zodat elke laag ongeveer evenveel room heeft.

Veelgestelde vragen over tiramisu maken

Lees hieronder nog een aantal veelgestelde vragen over het maken van tiramisu!

Moet tiramisu altijd rauwe eieren bevatten?

Nee, er zijn ook veel recepten zonder rauwe eieren.

Kan ik tiramisu ook zonder koffie maken?

Ja, dat kan! Gebruik bijvoorbeeld thee, chai, sinaasappelsap of een andere vruchtensap als alternatief.

Kan ik tiramisu vegan maken?

Ja, vervang de mascarpone en de slagroom door plantaardige varianten.

Wat kan ik doen als mijn room te dun is?

Klop de mascarpone en/of slagroom eventueel nog wat steviger op, maar pas wel op dat het niet gaat schiften of dat het boterig wordt (de slagroom). Laat de tiramisu lang opstijven in de koelkast.

De beste serveeroptie is in dit geval in kleine schaaltjes of glazen, omdat je het dan niet hoeft te snijden of hoeft te serveren op aparte bordjes.

Gerelateerde artikelen:

4,45 from 34 votes (34 ratings without comment)

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *